Tipy

Metóda kvapkania kyseliny šťaveľovej včelám

Kvapkanie kyseliny šťaveľovej včelám je jedinečná metóda, ktorá využíva kombináciu kyseliny šťaveľovej a cukrového sirupu. Na aplikáciu sa používa veľká striekačka, ktorou sa zmes nastrieka na včely zoskupené medzi rámikmi.

Hoci fyzický kontakt so sirupom obsahujúcim kyselinu šťaveľovú včelám neškodí, je nevyhnutné, aby konzumovali malé množstvá sirupu obsahujúceho kyselinu šťaveľovú, ktoré pre ne môžu byť mierne škodlivé. Preto je najlepšie kvapkať kyselinu šťaveľovú len v jednom ošetrení namiesto opakovanej série.

Kvapkanie kyseliny šťaveľovej včelám je jedinečná metóda, ktorá využíva kombináciu kyseliny šťaveľovej a cukrového sirupu.

To je dôležité najmä v zime, keď jednotlivé včely musia zostať nažive dlhší čas. Dobrou správou je, že počas prestávky v rozmnožovaní často stačí jediné ošetrenie. To znamená, že kvapkanie kyseliny šťaveľovej možno v tomto ročnom období považovať za uspokojivú možnosť. Táto metóda môže najlepšie fungovať, ak má úľ len dve polia. Môže sa použiť aj v prípade, že je viacero boxov ako úľ obsahujúci tri stredné boxy alebo viac. Môže to však znamenať prácu navyše.  

Aké vybavenie potrebujete na kvapkanie kyseliny šťaveľovej?

Na namiešanie a aplikáciu prípravku potrebujete len lacné a skromné vybavenie. Patria sem sklenené nádoby na miešanie cukrového sirupu a kyseliny šťaveľovej, gramová váha, drevené alebo plastové miešadlo a jedna plastová striekačka s objemom 60 cm3 na odmerané a kontrolované kvapkanie. 

Položky na miešanie si môžete pripraviť sami pomocou domácich potrieb a potom pridať súpravu na kvapkanie včiel s kyselinou šťaveľovou, ktorá sa dodáva spolu s ostatnými potrebnými vecami, ako sú osobné ochranné prostriedky, injekčná striekačka a kyselina šťaveľová. 

Potrebné osobné ochranné prostriedky zahŕňajú ochranu očí pred striekajúcou vodou pri miešaní a nanášaní roztoku, masku N-95 alebo masku proti časticiam a rukavice na ochranu pokožky pred kyselinou. 

Miešanie roztoku kyseliny šťaveľovej   

Kyselinu šťaveľovú je potrebné presne odmerať a najlepšou voľbou je váha, ktorá meria v gramoch. Pri miešaní sa musia používať ochranné okuliare, rukavice a maska.

Spojte správne množstvo horúcej vody so správnym množstvom kyseliny šťaveľovej. Miešajte túto zmes, kým sa kryštáliky kyseliny šťaveľovej nerozpustia. Nádobou netrepte a potom vmiešajte cukor, kým sa tiež nerozpustí.

Nádobu pevne uzavrite a potom ju označte nápisom POISON 2,5 % kyselina šťaveľová. Vyhnite sa umiestneniu tohto zloženého sirupu do nádob na potraviny, najmä do fliaš na pitie, kde by mohol byť zamenený za nápoj. Nikdy nenechávajte nepoužitý sirup po ošetrení. Zlikvidujte ho zriedením s veľkým množstvom vody a následným spláchnutím do kanalizácie.

Pri každej práci so včelami s kyselinou šťaveľovou sa musíte uistiť, že máte k dispozícii zdroj čistej vody na opláchnutie pri náhodnom kontakte s očami alebo pokožkou. Pri ošetrovaní včelstiev si pripravte dva galóny čerstvej a čistej vody do včelína.  

Podobné příspěvky: