Tipy

Ako používať váhu na včelie úle?

Spod krytu batérie za momentovým adaptérom bude pravdepodobne vyčnievať priehľadná plastová fólia. Jej účelom je zabezpečiť, aby sa prístroj počas prepravy opakovane nezapínal a zbytočne nevyužíval batériu. Tento plast stačí odstrániť bez toho, aby ste museli odstrániť kryt batérie. 

Váženie vašich včelích úľov

Váha na včelie úle je typ digitálneho momentového adaptéra so špeciálnym zdvíhacím držiakom, ktorý môžete použiť na váženie úľov. Aby boli vaše údaje presnejšie, musíte úľ nastaviť tak, aby boli úchyty úľových telies v zadnej a prednej časti úľa. Vzhľadom na spôsob, akým včely pri výrobe medu ukladajú nektár do plástov, je dôležité, aby boli všetky plásty úľa zdvihnuté podobným spôsobom pomocou úľovej váhy. Keď sú rukoväte vzadu a vpredu, plásty budú kolmo na zadnú časť úľa a práve tu budete vykonávať merania. 

Vzhľadom na spôsob, akým včely pri výrobe medu ukladajú nektár do plástov, je dôležité, aby boli všetky plásty úľa zdvihnuté podobným spôsobom pomocou úľovej váhy.

Sieťované dná úľov majú otvor, ktorý sa nachádza v spodnej zadnej časti a často sa používa na vloženie dosky proti roztočom varroa. Je to ideálne miesto na vloženie zdvíhacieho držiaka pri každom vážení úľa, teda ak váš úľ nestojí na zemi, ale na nejakom stojane. 

Prečítajte si aj nasledujúci článok: Metóda kvapkania kyseliny šťaveľovej včelám

Kvapkanie kyseliny šťaveľovej včelám je jedinečná metóda, ktorá využíva kombináciu kyseliny šťaveľovej a cukrového sirupu. Na aplikáciu sa používa veľká striekačka, ktorou sa zmes nastrieka na včely zoskupené medzi rámikmi.

Voliteľne je tiež možné vytvoriť medzeru medzi podlahou a spodnou časťou tela úľa umiestnením kovových podložiek pod rohy jednej časti tela úľa. Vytvorte dostatočný priestor na vloženie zdvíhacieho držiaka. Podložky môžete ponechať na neurčito za predpokladu, že je tam minimálny priestor na to, aby včely mohli cez vytvorenú medzeru vyjsť alebo vojsť. Odstráňte strechu úľa a pri každom meraní nezabudnite zhruba vycentrovať zdvíhací držiak. 

Majte na pamäti, že med býva veľmi ťažký. Mnohí noví včelári si v skutočnosti neuvedomujú, aký ťažký môže byť. Samotný úľ vyrobený z dreva, vosk, peľ, výter a včely tvoria len nepatrný zlomok celkovej hmotnosti. 

Podobné příspěvky: