Krása a zdraví

Huba Hericium Erinaceum má mnoho výhod

Hericium erinaceum, všeobecne známy ako levia hriva, je druh liečivej huby. V tradičnej čínskej medicíne sa používa už stáročia a v súčasnosti si získava popularitu aj na Západe pre svoje potenciálne zdravotné účinky.

Medzi údajné zdravotné prínosy huby Hericium erinaceum patria:

Zlepšenie kognitívnych funkcií a pamäti: Levia hriva obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť chrániť mozog pred poškodením spôsobeným vekom a zlepšiť kognitívne funkcie. Jedna štúdia ukázala, že denná konzumácia extraktu z levej hrivy počas štyroch týždňov zlepšila pamäť a kognitívne funkcie u ľudí s miernou kognitívnou poruchou (MCI).
Znižovanie zápalu: Hríb leví obsahuje protizápalové zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v celom tele. Jedna štúdia na zvieratách ukázala, že extrakt z levej hrivy účinne znižuje zápal v črevách.
Podpora kardiovaskulárneho zdravia: Hríb leví obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu prispieť k zníženiu cholesterolu a krvného tlaku, ktoré sú rizikovými faktormi srdcových ochorení. V jednej štúdii na zvieratách sa ukázalo, že extrakt z levej hrivy znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje činnosť srdca.
Zlepšenie imunitných funkcií: Bohatý zdroj antioxidantov a polysacharidov, ktoré preukázateľne posilňujú imunitné funkcie. Jedna štúdia na zvieratách ukázala, že extrakt z levej hrivy účinne znižuje závažnosť príznakov prechladnutia a chrípky.
Pomáha pri liečbe cukrovky: Hríby levej hrivy obsahujú zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Jedna štúdia na zvieratách ukázala, že extrakt z levej hrivy účinne znižoval hladinu cukru v krvi u potkanov s cukrovkou.
Hoci je výskum zdravotných účinkov huby Hericium erinaceum ešte len v počiatočnom štádiu, výsledky doterajších štúdií sú sľubné. Ak máte záujem vyskúšať huby levej hrivy, dajú sa kúpiť online a v niektorých obchodoch so zdravou výživou.

Hericium erinaceum je druh liečivej huby, ktorá sa už po stáročia používa v tradičnej čínskej medicíne. V posledných rokoch si získala popularitu na Západe ako alternatívna liečba rôznych zdravotných ťažkostí.

Pestovanie Hericium erinaceum vo veľkom rozsahu si vyžaduje niekoľko kľúčových aspektov. Po prvé, substrát (materiál, na ktorom budú huby rásť) musí byť sterilný a bez kontaminantov. Po druhé, musí sa starostlivo monitorovať teplota a vlhkosť, aby sa zabezpečili optimálne podmienky rastu.

Za predpokladu, že sú splnené všetky tieto podmienky, možno Hericium erinaceum úspešne pestovať vo veľkom. Tento druh huby sa pestuje pomerne ľahko a môže priniesť veľké úrody vysokokvalitných húb. Preto je vynikajúcou voľbou pre záujemcov o veľkovýrobu húb.

Hericium erinaceus je chutná a zdravá huba, ktorú možno ľahko vypestovať doma pomocou niekoľkých jednoduchých rád. Tu je niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti pri pestovaní vlastnej huby Hericium erinaceus:

Hniezdenie a substráty: Hericium erinaceus mycélium sa môže vyliahnuť na rôznych substrátoch vrátane klátov z tvrdého dreva, pňov alebo zmesi pilín a drevnej štiepky. Pred pridaním trusu nezabudnite substrát sterilizovať, pretože kontaminované substráty vedú k zlým výsledkom.
Podmienky plodenia: Keď je váš substrát plne kolonizovaný mycéliom, je čas na plodenie húb. Hericium erinaceus najlepšie plodí vo vlhkých podmienkach s teplotou okolo 70 stupňov Fahrenheita.
Zber: Vaše huby sú pripravené na zber, keď sa tŕne na spodnej strane klobúkov zmenia z bielej na hnedú farbu. Odrežte ich pri báze ostrým nožom a vychutnajte si ich!
Vďaka týmto jednoduchým tipom si môžete doma ľahko vypestovať vlastné hericium erinaceus. Vyskúšajte to ešte dnes a ochutnajte, aký rozdiel môžu priniesť čerstvé huby!

Hericium erinaceus, známa aj ako huba levia hriva, je druh liečivej huby, ktorá sa už po stáročia používa v tradičnej čínskej medicíne.

Predpokladá sa, že táto huba má celý rad zdraviu prospešných účinkov vrátane posilnenia kognitívnych funkcií a zmiernenia zápalov.

Ak máte záujem pridať hericium erinaceus do svojho jedálnička, je dôležité vedieť, ako ho správne pripraviť. Tu je niekoľko tipov:

Ak je to možné, vyberajte si čerstvé huby hericium erinaceus. Ak nemôžete nájsť čerstvé, môžete použiť aj sušené alebo práškové verzie.
Pred varením namočte huby aspoň na 30 minút do vody. Pomôže to ich rehydratácii a zlepší ich chuť.

  1. Hericium erinaceus sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi vrátane dusených, vyprážaných alebo dokonca pripravených do polievky.

Pri varení nezabudnite pridať trochu tuku, napríklad olej alebo maslo, pretože to pomôže získať liečivé vlastnosti húb.
Hericium erinaceus môžete užívať aj vo forme doplnkov, ak vám chuť húb nevyhovuje. Je však dôležité, aby ste sa pred užívaním akýchkoľvek doplnkov poradili so zdravotníckym pracovníkom, pretože sa môžu vzájomne ovplyvňovať s inými liekmi, ktoré užívate.
Zistilo sa, že huby levia hriva sú účinné pri liečbe rakoviny prsníka. Štúdia uskutočnená Malajskou univerzitou ukázala, že výťažok z tejto huby dokázal zabiť rakovinové bunky a zabrániť ich rastu. Okrem toho sa v inej štúdii uverejnenej v časopise Oncology Reports zistilo, že extrakt z levej hrivy dokázal vyvolať apoptózu (bunkovú smrť) v ľudských bunkách rakoviny prsníka.

Tieto štúdie naznačujú, že huby z levej hrivy by mohli byť potenciálnou prírodnou liečbou rakoviny prsníka. Ak uvažujete o používaní tejto huby na liečbu rakoviny, je dôležité, aby ste sa najprv poradili so svojím lekárom. Hoci existujú sľubné výskumy o protirakovinových účinkoch levej hrivy, na potvrdenie týchto zistení sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.

Podobné příspěvky: