Počítač a technologie

Domény krajín a ich výhody

Tri najväčšie domény najvyššej úrovne sú .com, .org a .net. To, že ide o najväčšie a najbežnejšie TLD, však neznamená, že už nemáte žiadne iné možnosti. Domény krajín alebo kódové domény krajín TLD sú ďalšou možnosťou, ktorú máte k dispozícii.    

Domény krajín alebo kódové domény krajín TLD sú ďalšou možnosťou, ktorú máte k dispozícii.

Kódy krajín TLD – čo sú zač?

Domény najvyššej úrovne s kódom krajiny alebo jednoducho ccTLD označujú doménové prípony špecifické pre konkrétnu krajinu alebo región. Predĺženie domény sú písmená, ktoré sa zobrazujú za názvom domény, ktorý ste si vybrali. Medzi najbežnejšie príklady patria .com.au pre Austráliu, .ca pre Kanadu a .co.uk pre Spojené kráľovstvo. IANA (Internet Assigned Numbers Authority) je riadiaci orgán, ktorý udržiava technické štandardy, ktoré pomáhajú prevádzkovať internet, a zverejňuje zoznam dostupných ccTLD. 

Výhody domén krajiny

Tu sú niektoré z hlavných výhod, ktoré ccTLD ponúkajú.

ccTLD poskytujú výhody SEO a miestneho cielenia. 

Pomocou kódu krajiny vám TLD umožňujú zamerať sa na návštevnosť z určitých častí sveta. Ak napríklad chcete na webovej lokalite svojej pekárne so sídlom v Spojenom kráľovstve zacieliť na návštevníkov zo Spojeného kráľovstva, môžete ako predĺženie domény použiť doménu .co.uk. Tým sa zabezpečí, že sa bude zobrazovať vo výsledkoch vždy, keď budú ľudia žijúci v Spojenom kráľovstve vyhľadávať vašu pekáreň, a nebude sa zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania pre Kanadu, Austráliu alebo iné regióny.

To bude závisieť aj od hodnoty SEO alebo optimalizácie pre vyhľadávače. Použitím domén krajín získate vyššiu hodnotu SEO pre výsledky vyhľadávania, ktoré sú založené na jednotlivých krajinách. Rôzne vyhľadávače totiž zobrazujú rôzne výsledky, vrátane väčšiny miestnych, ktoré závisia od konkrétnej IP adresy osoby, ktorá vyhľadáva. To znamená, že keď niekto zo Spojeného kráľovstva hľadá minimalistické torty v Spojenom kráľovstve, webová stránka vašej pekárne so sídlom v Spojenom kráľovstve sa môže vo vyhľadávaní objaviť oveľa vyššie, čo nebude možné, ak nepoužívate ccTLD .co.uk. 

Prečítajte si aj nasledujúci článok: VPS hosting

VPS je skratka pre virtuálny privátny server. Súkromný server znamená, že je výlučne váš a zaručuje určité množstvo zdrojov, o ktoré sa nemusíte s nikým deliť.

ccTLD môžu v kupujúcich vzbudiť dôveru.

ccTLD sú dobré aj z hľadiska dôveryhodnosti, pretože návštevníci vašich webových stránok sa vďaka nim cítia istejšie. Keďže návštevníci vedia, že stránka je miestna, budú mať pocit, že sa im bude ľahšie nakupovať, najmä keď uvidia, že miesto adresy je im známe, a nie zahraničné. Väčšina ľudí tiež radšej navštevuje stránky a vykonáva transakcie vo svojom regióne, mene a jazyku. 

ccTLD vám umožnia rozvinúť vašu kreativitu.

Jedným z elegantných trikov, ktoré niektoré spoločnosti používajú na posilnenie svojej značky okolo názvu domény, je používanie doménového hackingu. Ide o prípad, keď je názov alebo slovo vytvorené spoločne s použitím ccTLD a názvu domény. Napríklad e food.ie sa používa v írskej ccTLD, beach.es v španielskej ccTLD a belgická ccTLD sa používa v subscri.be. Môže to byť aj výzva na akciu alebo fráza, napríklad help.us alebo check.in. Pokiaľ ide o domény krajín, kombinácie, ktoré môžete použiť, sú neobmedzené.

Podobné příspěvky: