Cestovanie a cestovný ruch

Termálna voda: Relaxácia a zdravie

Termálna voda je voda získaná z prírodných prameňov. Obsahuje minerály, ktoré preukázateľne obohacujú pokožku, pomáhajú pohybovému aparátu a pomáhajú uvoľniť telo a myseľ.

Termálna voda je voda získaná z prírodných prameňov. Zdroj: Thermana Laško

Ponorenie do termálnych kúpeľov sa nazýva balneoterapia. (To sa líši od vodoliečby, ktorá spočíva v namáčaní v obyčajnej vode z vodovodu.) Predpokladá sa, že priaznivé účinky balneoterapie sú čiastočne spôsobené zložením samotnej vody. Slovinské kúpele sú obzvlášť bohaté na minerály, ktoré môžu prispieť k psychofyzickej pohode kúpajúcich sa. Práve preto sú vyberané ako jedna z hlavných turistických destinácií pre wellness pobyty.

Pri balneoterapii sa preukázalo, že rôzne minerály prenikajú do pokožky a priaznivo na ňu pôsobia. Medzi najbežnejšie rozpustné minerály patria vápnik, hydrogénuhličitany, kremičitany, zlúčeniny železa, soli sodíka a horčíka, zlúčeniny síry a kovov spolu so stopovými prvkami, ako je selén.

Existujú rôzne kategórie termálnych kúpeľov vrátane tých, ktoré sú bohaté na sírany, hydrogénuhličitany, chloridy a sulfidy. Lokalita prameňa zohráva úlohu pri účinnosti termálnej vody, pretože každý prameň má svoje jedinečné fyzikálne vlastnosti a chemické zloženie. V Slovinsku nájdete kúpele všetkých druhov.

Slovinské kúpele a kúsok histórie

Myšlienka kúpania v termálnych vodách je stará niekoľko storočí a inšpirovala moderné kúpele, ako ich pravdepodobne poznáme. Termálne kúpele sú dôležitou kultúrnou tradíciou na celom svete, od Japonska cez Ekvádor až po Island. Termálne kúpele sa na liečebné účely používajú už stovky rokov. Mnohé prírodné horúce pramene sú bohaté na minerály, napríklad síru, ktorá má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Od zavedenia termálnych kúpeľov sa v štúdiách uvádzajú mnohé ich zdravotné výhody. Termálne kúpele sa v minulosti používali na zmiernenie príznakov ochorení, ako sú:

  • Reumatoidná artritída
  • Osteoartróza
  • Ankylozujúca spondylitída
  • Lupienka

Podobné příspěvky: